Aktualności

Wydają więcej na książki niż alkohol.

Wydają więcej na książki niż alkohol. - 5.0 out of 5 based on 1 review
Ocena użytkowników:  / 1
SłabyŚwietny 

Meksykanie wydają więcej na książki niż na alkohol. Rodziny rocznie przeznaczają na ten cel dwukrotnie więcej niż na napoje wysokoprocentowe - podał miejscowy urząd statystyczny.

libraryWydatki na alkohol w tym kraju wynoszą ponad milion 174 tys. zł, podczas gdy na książki drugie tyle.
Meksykańskie rodziny wydają w roku średnio 70 zł na książki. W dziewięciu na dziesięć domów na półkach znajdziemy co najmniej 30 publikacji. Każdy Meksykanin czyta rocznie trzy książki, zaś na lekturę przeznacza w tygodniu ok. trzech godzin. Największą popularnością w tym kraju cieszą się powieści i książki historyczne.

Dane dotyczące czytelnictwa opublikowano w związku ze Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich, który jest obchodzony 23 kwietnia. Święto zostało ustanowione przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa i ochrony własności intelektualnej. Datę tę wybrano w związku ze śmiercią w tym dniu wielkich pisarzy, m.in.: Miguela de Cervantesa, Williama Szekspira i Vladimira Nabokova.

W ciągu ostatnich 50 lat do najczęściej czytanych na świecie książek należą: Biblia, Cytaty Mao Tse-Tunga, seria książek o Harrym Potterze i „Władca Pierścieni” J.R.R. Tolkiena.