Aktualności

Zbiory Biblioteki Narodowej udostępnione w internecie

Zbiory Biblioteki Narodowej udostępnione w internecie - 5.0 out of 5 based on 4 reviews
Ocena użytkowników:  / 4
SłabyŚwietny 

Zbiory Biblioteki Narodowej, w tym starodruki, rękopisy i rysunki, udostępnione zostały w internecie na portalu Polona.pl. "Przenosimy się na (...) najbardziej technologicznie zaawansowane przeglądnie zasobów" - podkreślił minister kultury Bogdan Zdrojewski, który uruchomił portal.

Od czwartku dostęp do cyfrowych kopii zbiorów BN możliwy jest bezpłatnie przez internet, za pośrednictwem portalu Polona.pl, narzędzia pozwalającego na powszechne otwarcie dla czytelników skarbca i magazynów biblioteki. "To nowoczesny portal, który udostępnia w sieci książki, rękopisy, czasopisma, druki ulotne, ryciny, rysunki, fotografie, pocztówki, obrazy, nuty oraz mapy, prezentując kulturalne dziedzictwo Polski, jej wielowiekowe tradycje oraz dokonania jej najwybitniejszych obywateli" - podkreśla resort kultury, prezentując Nową Cyfrową Bibliotekę Narodową Polona.
W dniu uruchomienia portalu dostępnych było na nim ponad 70 tys. pozycji, m.in. książki. Dyrektor BN Tomasz Makowski poinformował, że odtąd każdego dnia na portalu przybywać będzie 2 tys. kolejnych publikacji, a do końca roku zbiór BN dostępny poprzez portal liczyć ma 300 tys. egzemplarzy.
"Najstarsze obiekty w tej chwili, już prezentowane na portalu, pochodzą z początku XI wieku, sprzed tysiąca lat. A będą wprowadzone jeszcze starsze, najstarszy rękopis w zbiorach Biblioteki Narodowej pochodzi przecież z II wieku" - mówił Makowski. Do najnowszych publikacji dostępnych na Polona.pl należą z kolei "książki autorów, którzy postanowili Bibliotece Narodowej, cyfrowej, przekazać licencje niewyłączne na prezentacje, jak Krzysztof Varga" - dodał.
Większość zbiorów dostępnych na portalu nie jest objęta prawem autorskim. Użytkownik może kopie egzemplarzy tych zbiorów także przebywając w domu - czytać i oglądać na ekranie komputera, robić zbliżenia - aby przyjrzeć się szczegółom (np. gdy chodzi o oglądanie rysunku). Możliwe jest też np. robienie bezpośrednio na portalu własnych notatek podczas czytania książki. "Polona pozwala korzystać ze zbiorów w sposób otwarty. Można ściągać, kopiować, drukować" - opowiadał Makowski. "Celem jest wykorzystywanie dóbr narodowych" - podkreślił.Na konferencji prasowej dyrektor BN mówił też o dotychczasowych efektach remontu, który trwa w budynku biblioteki w al. Niepodległości od sierpnia 2012 r. "Remont przeprowadzany był na razie na zewnątrz gmachu. Wymieniliśmy 14 km okien, 12 tys. lamp, 1200 kaloryferów" - wyliczał Makowski. "Teraz rozpoczynamy remont wnętrza" - poinformował.
Hol, w którym do tej pory mieściły się drewniane szafki z szufladkami zawierającymi katalogi, zamieniony zostanie w otwartą czytelnię o oryginalnym wystroju wnętrz. "Każdy będzie mógł tu przyjść ze swoim laptopem. Do dyspozycji będą poduszki, koce. Będzie można np. położyć się na kocu lub usiąść przy stoliku i korzystać z wi-fi" - opowiadał dyrektor biblioteki.
Przypomniał, że gmach BN w al. Niepodległości został zaprojektowany w 1963 r., budowa rozpoczęła się pod koniec lat 70., a trwała do 1999 r. Dyrekcji biblioteki zależy na tym, by po remoncie wystrój wnętrza zachował pierwotny styl, nawiązując do designu lat 60. "Chcemy zrobić z tego budynku pomnik modernizmu lat 60." - powiedział Makowski.
 
Biblioteka Narodowa obchodzi w 2013 roku 85-lecie swojego istnienia.